Ήρθε για να μείνει

Το Τhrilemou.gr παραθέτει την προϊστορία μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στους τελικούς της σύγχρονης Α1.

Σήμερα (21:00, ΕΡΤ3) ξεκινά η σειρά των τελικών του μπάσκετ της Stoiximan Basketleague ανάμεσα στις δυο πιο ισχυρές ομάδες της Ελλάδας, τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό. Η ΚΑΕ Ολυμπιακός μέσω ενός βίντεο με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη, Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ προέτρεψε τους φίλους της ομάδας να ντυθούν στα κόκκινα στα εντός έδρας των τελικών. Το διαιτητικό τρίο αποτελείται από τους Παπαπέτρου-Πουρσανίδη Γ.-Πιτσίλκα.

Μετά από απουσία δύο χρόνων, όπου σύσσωμος ο Ολυμπιακός με τη στήριξη και των χιλιάδων οπαδών του αποσύρθηκαν από την Α1 του μπάσκετ για τους λόγους που έχουν αναλυθεί παρά πολλές φορές και αφού επετεύχθη ο στόχος του μέχρι τέλους, επανέρχεται η ομάδα μας εκεί που είναι η φυσική της θέση. Στους τελικούς της Basketleague και φιλοδοξεί να κατακτήσει έναν ακόμη τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας και να κάνει το νταμπλ για φέτος απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Πάμε λοιπόν να θυμηθούμε την προηγούμενες μεταξύ τους αναμετρήσεις στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ξεκινάμε από το μακρινό 1992-93, όπου οι δύο τους συναντήθηκαν για πρώτη φορά, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το πλεονέκτημα έδρας. Νικητής του τελικού αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός με 3–1 νίκες, ανατρέποντας το πλεονέκτημα έδρας του Παναθηναϊκού. Ο τελικός αυτός σημαδεύτηκε από την άρνηση του Παναθηναϊκού να αγωνιστεί στον τέταρτο αγώνα της σειράς. Αποτέλεσμα ήταν να αναδειχθεί νικητής ο Ολυμπιακός και να κατακτήσει τον τίτλο.

Την σεζόν 1994–95 πλεονέκτημα έδρας είχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος τελικά επικράτησε στον πέμπτο αγώνα που είχε δραματικό φινάλε και έληξε με σκορ 45–44.

Μία χρονιά μετά, την περίοδο 1995–1996, η σειρά κρίθηκε ξανά στους πέντε αγώνες μόνο που αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα στον τελευταίο αγώνα με το εντυπωσιακό σκορ 73–38.

Τελικό ανάμεσα στις δύο ομάδες είχαμε πάλι την περίοδο 1998–99. Αν και το πλεονέκτημα έδρας το είχε ο Ολυμπιακός, στον τελικό επικράτησε ο Παναθηναϊκός πετυχαίνοντας τρεις νίκες έναντι δύο του Ολυμπιακού.

Την περίοδο 2000–01 νικητής αναδείχθηκε ξανά ο Παναθηναϊκός, σε μία σειρά τελικών που κρίθηκε ξανά στον τελευταίο αγώνα.

Επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων ήταν την περίοδο 2005–06 όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 3–0 νίκες. Τις επόμενες χρονιές οι δύο ομάδες συναντώνται σταθερά στον τελικό.

Περίοδος 2006-2007 , μειονέκτημα έδρας για τον Ολυμπιακό με την σειρά να διαμορφώνεται ως εξής: ΟΑΚΑ 79-72, ΣΕΦ 76-72,ΟΑΚΑ 86-85 ΣΕΦ 78-68, ΟΑΚΑ 89-77.

Περίοδος 2007-2008 μειονέκτημα έδρας για τον Ολυμπιακό και η σειρά: ΣΕΦ 71-55, ΟΑΚΑ 83-79, ΣΕΦ 59-57, ΟΑΚΑ 90-76.

Περίοδος 2008-2009 η σειρά κρίθηκε στα 4 παιχνίδια πάλι με μειονέκτημα έδρας για τον Ολυμπιακό. ΣΕΦ 67-69, ΟΑΚΑ 91-64, ΣΕΦ 74-70, ΟΑΚΑ 94-81.

Περίοδος 2009-2010 με τον Ολυμπιακό να ηττάται με 3-1 στα παιχνίδια με το τελευταίο παιχνίδι να σημαδεύεται από σοβαρά επεισόδια λόγω προκλητικής διαιτησίας. Η σειρά: ΣΕΦ 79-72,ΟΑΚΑ 73-54, ΣΕΦ 0-20 λόγω τιμωρίας και ΟΑΚΑ 79-70.

Περίοδος 2010-2011 η σειρά: ΣΕΦ 70-75, ΟΑΚΑ 78-66, ΣΕΦ 76-68 και ΟΑΚΑ 101-94.

Περίοδος 2011-2012 η σειρά ως εξής: ΣΕΦ πλεονέκτημα έδρας 84-78, ΟΑΚΑ 81-79, ΣΕΦ 84-72,ΟΑΚΑ 84-74, ΣΕΦ 82-76.

Περίοδος 2012-2013 η σειρά βρήκε τον Παναθηναϊκό να κερδίζει το πρωτάθλημα με 3-0 νίκες υπέρ του.

Περίοδος 2013-2014 με μειονέκτημα της έδρας για τον Ολυμπιακό, η σειρά ως εξής: ΟΑΚΑ 59-56, ΣΕΦ 89-64, ΟΑΚΑ 64-69, ΣΕΦ 65-67, ΟΑΚΑ 82-71.

Περίοδος 2014-2015 ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 στην σειρά των τελικών με τα επιμέρους σκορ των αγώνων: ΣΕΦ 76-70, ΟΑΚΑ 69-76 και ΣΕΦ 93-74.

Περίοδος 2015-2016 η σειρά των τελικών: ΣΕΦ με πλεονέκτημα έδρας 81-83, ΟΑΚΑ 66-68, ΣΕΦ 77-72, ΟΑΚΑ 81-82.

Περίοδος 2016-2017 με πλεονέκτημα έδρας για τον Ολυμπιακό η σειρά: ΣΕΦ 63-58, ΟΑΚΑ 84-80, ΣΕΦ 64-62, ΟΑΚΑ 71-58 και ΣΕΦ 51-66.

Περίοδος 2017-2018 η σειρά των τελικών με μειονέκτημα έδρας για τον Ολυμπιακό η σειρά: ΟΑΚΑ 65-75, ΣΕΦ 66-71, ΟΑΚΑ 73-58, ΣΕΦ 92-76, ΟΑΚΑ 84-70.

Τα επόμενα δύο χρόνια μεσολάβησε η συμμετοχή του Ολυμπιακού μας στην α2 με την αναπτυξιακή ομάδα και φέτος συναντώνται ξανά με φόντο το πρωτάθλημα Ελλάδας.

Ο Θρύλος πρέπει και είναι έτοιμος να επανέλθει στη φυσική του θέση που είναι ο θρόνος του ελληνικού μπάσκετ. Με πλεονέκτημα της έδρας και το ΣΕΦ να είναι ξανά καμίνι και να θυμίζει παλιές, ένδοξες μέρες, ετοιμάζεται να φέρει το μπάσκετ ξανά στον Πειραιά όπως έλεγε και ένα παλιό σύνθημά μας!