Μόνος του και όλοι σας

Γύρισε μόνος του το ματς ο Ντόρσεϊ και ο Θρύλος έκανε πρόβα τίτλου στο ΟΑΚΑ.

Ένας νωθρός Ολυμπιακός στο α’ ημίχρονο έμεινε στα αποδυτήρια και έκανε εμφάνιση πρωταθλητή, με διαστημική γ΄περίοδο και έναν αφιονισμένο Ντόρσεϊ να βάζει μόνος του 14 πόντους στο δεκάλεπτο. Σούπερ εμφάνιση και από Σλούκα, Βεζένκοφ. Ασύλληπτο σερί από την ομαδάρα του Μπαρτζώκα, που έκανε το 2-0 στο ΟΑΚΑ (72-78) και θέλει να επιστρέψει στην κορυφή του πρωταθλήματος την Παρασκευή (17/6, 21:00) στο ΣΕΦ.

Ομοβροντία τριπόντων και ευστοχίας έξω από τα 6,75 για τον Ολυμπιακό στην πρώτη περίοδο (6/8). Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την επιλογή του να κλείσει τους διαδρόμους μέσα στη ρακέτα. Δύο πονοκέφαλοι νωρίς για τον Μπαρτζώκα με τα 2 φάουλ έκαστος για Φαλ και Γουόκαπ. Η απουσία του Φαλ από το παρκέ ήταν αισθητή, καθώς ο Μάρτιν δεν είχε απαντήσεις στις επιθέσεις του Παναθηναϊκού μέσα στο ζωγραφιστό. Έπεσαν αντικείμενα και καπνογόνο και θέλουμε να δούμε αν θα καταγραφούν στο φύλλο αγώνα και ποια θα είναι η τιμωρία για τους γηπεδούχους.

Ο Λαρεντζάκης δεν μπόρεσε να γεμίσει τα παπούτσια του Γούοκαπ στο αμυντικό κομμάτι, ο Γουάιτ έκανε ζημιά μέσα στη ρακέτα και ο Ολυμπιακός σκόραρε με το σταγονόμετρο. Ο Μπαρτζώκας φώναζε σε όλο το 10λεπτο να υπάρξει πιο γρήγορη κυκλοφορία μπάλας στην επίθεση, αλλά δεν έγινε ποτέ πράξη από τους παίκτες. Ο μόνος που έδινε πόντους ήταν ο Σλούκας και λίγο ο Μάρτινς, με τον Σλούκι να φτάνει κάποια στιγμή να είναι πρώτος σκόρερ του αγώνα. Γενικά στη β’ περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν εκτός κλίματος αγώνα και βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά με τυχερό τρίποντο του Παπαπέτρου. Σερί χαμένα καλάθια εξ’επαφής και τεράστιο πρόβλημα στα ριμπάουντ… Το σκορ του ημιχρόνου τα λέει όλα, με τον Ολυμπιακό να είναι χειρότερος σε όλες σχεδόν τις στατιστικές κατηγορίες.

Στο β’ ημίχρονο ο Μπαρτζώκας έριξε όλα τα βαριά χαρτιά στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ μπήκαν επιτέλους δυνατά στην εξίσωση και μάλιστα με τρίποντες βόμβες. Η διαφορά έπεσε με το καλημέρα στους 3 πόντους χωρίς πολλά-πολλά και ο Παναθηναϊκός είχε χάσει το μυαλό του. Ο Ντόρσεϊ ήταν αφιονισμένος (4/5 τρίποντα) και έφερε μόνος του τούμπα το ματς (48-50). Ερυθρόλευκο πάρτι στο ΟΑΚΑ με επιμέρους 23-2 στα μισά του δεκαλέπτου! Ο Ολυμπιακός πυροβολούσε και πάλι κατά ριπάς έξω από τα 6,75 (6/10) και πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα στα τελειώματα της περιόδου (+7 για το 53-60).

Πάνω που πήγε να μειώσει ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός είχε απαντήσεις και πήγε στο 61-69 με τρίποντο του Βεζένκοφ. Από το ξεκίνημα του δ’ δεκαλέπτου ήταν ξεκάθαρο ότι η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε τον απόλυτο έλεγχο και momentum του αγώνα. Το επιθετικό ριμπάουντ του Φαλ στα τελευταία δευτερόλεπτα έβγαλε από το μυαλό του Παναθηναϊκού κάθε σκέψη πέρα από μια τιμητική ήττα, καθώς είχε πλησιάσει στους 4.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.