Ποιος να σου πει και τι…

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά για να σπάσει μια από τις πιο δύσκολες έδρες της διοργάνωσης.

Η πρώτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από πάρτι της Παρτιζάν στα ριμπάουντ και παντελή έλλειψη συγκέντρωσης από τους παίκτες του Ολυμπιακού στην άμυνα. Κάκιστες περιστροφές και παρέλαση μέσα στη ρακέτα. Οι ημίψηλοι της Παρτιζάν έκαναν πάρτι μέσα κι έξω από το ζωγραφιστό.

Μοναδικό καλό νέο τα 2 προσωπικά φάουλ του Καμπόκλο. Και στην επίθεση όμως υπήρχαν τεράστιες δυσκολίες. Η κυκλοφορία της μπάλας ελάχιστη και οι πόντοι έρχονταν κυρίως από προσωπικές ενέργειες και όχι μέσα από ομαδικό παιχνίδι. Ο Ομπράντοβιτς είχε βγάλει εκτός αγώνα τον Φαλ που τροφοδοτήθηκε ελάχιστα (22-17 σκορ περιόδου).

Άλλαξε άρδην η εικόνα του Ολυμπιακού με την 5άδα που παρέταξε ο Μπαρτζώκας στη β’ περίοδο. Η ομάδα μας έσφιξε στην άμυνα, κυκλοφόρησε πιο γρήγορα την μπάλα στην επίθεση και με πρώτο βιολί τον Γκος και στις δύο πλευρές του παρκέ η Stark Arena πάγωσε. Η δε Παρτιζάν άρχισε τα λάθη, καθώς οι αλλαγές στην άμυνα του Ολυμπιακού δούλευαν πλέον υποδειγματικά.

Και βέβαια κλασικά ο Ράιτ μπήκε και έγινε παράγοντας για τον αγώνα. Με συνοπτικές διαδικασίες έγινε πρώτος σκόρερ και έπαιξε καταπληκτικές άμυνες, κυρίως στην κορυφή της ερυθρόλευκης ρακέτας. Ενώ ο Ολυμπιακός είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του κάποιες αμφισβητούμενες τουλάχιστον διαιτητικές αποφάσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα εκτόξευσαν τη διαφορά. Ο λόγος για το υποτιθέμενο αντιαθλητικό φάουλ του ΜακΚίσικ το οποίο ακολούθησε τεχνική ποινή (40-32 σκορ ημιχρόνου).

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου η τρίτη. Χαμένα κατά κράτος ριμπάουντ και παντελής έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα έκαναν την Παρτιζάν να νιώθει πολύ άνετα και να έχει σταθερά διψήφιες διαφορές. Λάθος του Μπαρτζώκα στο κοουτσάρισμα, προεξάρχοντος της χρησιμοποίησης του κάκιστου Φαλ ενώ ο Ράιτ ήταν σε καλό βράδυ όπως απέδειξε στην πρώτη περίοδο (59-46 σκορ περιόδου).

Και ξαφνικά εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στη Stark Arena. Με το κοντό σχήμα του Μπαρτζώκα και τον Γκος να κάνει…παπάδες, οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στον πόντο μετά από μόλις 3 λεπτά στην τελευταία περίοδο. Εφ’όσον ο κανονικός Ολυμπιακός έπαιζε πλέον το μπάσκετ του, νομοτελειακά θα ερχόταν και η ανατροπή (61-64 δια χειρός Παπανικολάου).

Ο Πάντερ με δικό του σερί έβαλε και πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού, εκμεταλλευόμενος ότι ο Ολυμπιακός και πάλι έχασε τη συγκέντρωσή του στην επίθεση. Μέχρι το φινάλε υπήρξαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και σαν καλός ισορροπιστής, ο Ολυμπιακός απέδρασε με νίκη από την πιο δύσκολη έδρα της Ευρωλίγκας και ανάγκασε μόλις στην 5η ήττα της στο σπίτι της την Παρτιζάν (69-74).