Το ταμείο του έκτου φιλικού

Τι είδαμε από τον Ολυμπιακό στη φιλική ήττα με 3-1 από τη Σάλτσμπουργκ.

Άλλον Ολυμπιακό είδαμε στο πρώτο ημίχρονο με Σάλτσμπουργκ σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα κόντρα στην Αρμίνια. Ένας Ολυμπιακός με αρχή, μέση και τέλος. Ένας Ολυμπιακός που είχε απαντήσεις στην απίστευτη πίεση ψηλά της Σάλτσμπουργκ και άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου με τον Ελ Αραμπί έπειτα από κλέψιμο του Αγκιμπού στα όρια της περιοχής του αντιπάλου.

Προβλήματα είχε όμως και η Σάλτσμπουργκ με το πρεσάρισμα του Ολυμπιακού. Οι Αυστριακοί ισοφάρισαν εκμεταλλευόμενοι την αμυντική αδράνεια στην άμυνα της ομάδας μας και στη δεύτερη φάση τους έκαναν την ανατροπή. Άγγιξαν μάλιστα το 3-1 σε τετ α τετ. Σα γενική εικόνα είδαμε ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, χωρίς άλλες φάσεις πλην των γκολ και δύο ομάδες να παίζουν στα ίσια. Η διαφορά ήταν ότι η Σάλτσμπουργκ ήταν πιο αποτελεσματική στις δικές της ευκαιρίες.

Ο Ολυμπιακός άγγιξε την ισοφάριση με τον Μασούρα, αλλά ο Έλληνας εξτρέμ δεν κατάφερε να πλασάρει ουσιαστικά σε κενή εστία και να κάνει γκολ την μπαλιά του Ραντζέλοβιτς (54′). Στο 60′ μπήκαν Μαντί και Ζινκ αντί Σωκράτη και Μασούρα, με τον Εμβιλά να γυρίζει στόπερ. Λίγο αργότερα ο Αμπουμπακάρ πήρε τη θέση του Ελ Αραμπί και τον είδαμε για πρώτη φορά στην κορυφή της επίθεσης.

Και πάλι ο Ολυμπιακός άρχισε τις βαθιές μπαλιές, καθώς δεν μπορούσε να βρει τρόπους να αναπτυχθεί ορθολογικά σε ακόμα ένα παιχνίδι. Το έκανε και στο α’ ημίχρονο αλλά όχι τόσο συχνά και περισσότερο εύστοχα. Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι είχαν μπλοκάρει από το πρέσινγκ της Σάλτσμπουργκ. Όσο περνούσε η ώρα η απόδοση του Ολυμπιακού έπεφτε, άρχισαν όλο και περισσότερα λάθη και κενά στην άμυνα, ενώ είδαμε τα γνωστά μεγάλα προβλήματα στη δημιουργία.

Ο Μαρτίνς το γύρισε σε 4-4-2 στο τελευταίο 10λεπτο με την είσοδο των Χασάν και Καρβάλιο αντί των Αγκιμπού και Ραντζέλοβιτς. Στο 80′ ο Άβιλα έχασε την μπάλα και η πρωταθλήτρια Αυστρίας έκανε το 3-1, πιστοποιώντας ότι είναι σε καλύτερη κατάσταση από τον Ολυμπιακό. Η προετοιμασία και τα φιλικά στην Αυστρία τελείωσαν και ο Ολυμπιακός κινείται ακόμα σε ρηχά τουλάχιστον νερά. Οι αγώνες με τη Μακάμπι αρχίζουν και πλησιάζουν πλέον επικίνδυνα…